4 mahalle karantinaya alındı!

4 mahalle karantinaya alındı!

Vatan’da yer alan habere göre Denizli İlçe Besin Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Kocakaplan, şarbon sebebiyle 2 büyükbaş hayvanın telef olduğunu, karantinaya alınan semtlerde 21 gün süresince büyükbaş, küçükbaş ve tek tırnaklı hayvan alım satımlarının menedildiğini bildirdi.

Emirhisar Mahallesi’nde bir çiftçiye ait iki büyükbaş hayvan aniden rahatsızlaşarak telef oldu. İlçe Besin Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü takımları, yaptıkları analizin ardından büyükbaş hayvanlardan misaller alarak laboratuarda incelendi. İneklerin şarbon hastalığından can verdiğinin tespit edilmesinin ardından, Emircik ve etrafındaki Haydan, Ömerli ve İnceköy Semtleri karantina altına alındı.

Karantina uygulaması başlatılan semtlerde büyükbaş, küçükbaş ve tek tırnaklı hayvanların alım ve satım harekâtları durduruldu. Çivril İlçe Besin Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Kocakaplan, 4 semtte şarbon hastalığına karşı aşılama çalışmalarına başlayacaklarını belirterek, şunları söyledi:

“Emircik Mahallesi’nde büyükbaş iki hayvan can vermiş. Şarbon hastalığından kuşkulandık. Aldığımız misalleri laboratuara gönderdik. Kesin olarak şarbon hastalığı olduğu tespit edildi. Emirhisar, Haydan, Ömerli, İnceköy semtleri karantinaya alındı. En az 21 gün müddetle minik baş büyükbaş ve tek tırnaklı hayvanların alım satımı menedildi. Hastalığa tesadüfülmezse karantina 21 gün sonra kaldırılacak. Emirhisar’da şarbon hastalığına tesadüfülen iki büyükbaş hayvan telef oldu. Hayvanların sütleri ve peynirleri yıkım edildi. Karantinaya alınan köylerde aşılama çalışmalarına başlayacağız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ