Asperger sendromu nedir, özellikleri, tedavisi ve eğitimi

Asperger sendromu nedir, özellikleri, tedavisi ve eğitimi

Asperger sendromu sosyal etkileşimi zorlaştıran bir sorundur. En önemli belirtileri aşırı içe kapanıklık, iletişim sorunu ve beceri zayıflığıdır. Bu yazımıza sizlere Asperger sendromu Özellikleri, Asperger sendromu tedavisi, Asperger sendromu eğitimi nedir, Asperger sendromu olan ünlü kişiler kimlerdir? gibi konuları ele alacağız.

Asperger sendromu, çocukluk çağlarında ortaya çıkan ve sosyal etkileşimi zorlaştıran bir sorundur. Otizm ile benzer özellikler göstermesi nedeni ile bu hastalıkla karıştırılmaktadır. Oysa ki bu iki rahatsızlık benzer belirtiler gösterse de birbirinden farklıdır. Erkek çocuklarda daha sık görülen bu hastalık 3-4 yaşlarında kendini belli eder ve hayat boyu devam eder. Asperger sendromunun en belirgin özelliği aşırı içe kapanıklık, iletişim sorunu ve beceri zayıflığıdır.

Asperger sendromu olan kişiler yaşantılarında bazı zorluklarla karşılaşırlar. Bu noktada ailelere önemli görevler düşmektedir. Ailenin çocuğun durumunu erken fark etmesi gerekli tedbirlerin alınması bakımından oldukça önemlidir. Her içe kapanıklık Asperger olarak değerlendirilmemelidir. Bu rahatsızlığın belirtilerini ve tedavisi hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Asperger Sendromu Özellikleri

Asperger sendromunu otizmden ayıran en önemli özelliklerden birisi, bu çocukların iki yaşından itibaren diğer yaşıtları gibi konuşmaya başlamalarıdır. Bu çocuklar konuşabilirler fakat konuşmaları tek düze, hızlı ve duygudan yoksundur. Sohbeti başlatmakta ve sürdürmekte zorluk çekerler. Rutini sever ve değişiklikten hoşlanmazlar.

Asperger sendromu olan kişiler sosyal olabilmek için çabalar fakat bunu başaramazlar. Sözcüklerin mecazi anlamlarını kavramakta zorlanırlar. Bisiklet sürmek gibi koordinasyon gerektiren becerilerde zorluk yaşarlar. Konuşmaları resmi ve göz kontağı zayıf olan bu bireylerdeki en belirgin özelliklerden birisi de sakarlıktır.

Motor becerileri diğer yaşıtlarına oranla daha geç gerçekleşir. Bu kişiler İlgi duydukları konulara çok iyi odaklanabilir ve aşırı detaycı olabilirler.  Asperger sendromu belirtileri arasında çocukların yürüyüşündeki farklılık da göze çarpmaktadır. Her içine kapanık çocukta Asperger sendromu olduğu söylenemez. Bu belirtilerden birkaç tanesi mevcut ise o zaman gerekli önlemin alınması gerekmektedir.

Asperger Sendromu Özellikleri, Tedavisi, Eğitimi Nedir? Asperger Sendromu Olan Ünlü Kişiler Kimlerdir?

Asperger Sendromu Özellikleri, Tedavisi, Eğitimi Nedir? Asperger Sendromu Olan Ünlü Kişiler Kimlerdir?

Asperger Sendromu Tedavisi

Asper sendromu tedavisi için önce rahatsızlığın ne boyutta olduğu bir uzman tarafından araştırılmalıdır. Her ne kadar Asper sendromu test bulanmasa da, doktorlar röntgen ve kan testleri yaparak hastalığın boyutununu teşhis edebilirler.

Asperger sendromunda genetik özelliklerin de payı olduğu düşünülmektedir. Bu rahatsızlığın kesin bir tedavisi olmamakla birlikte bazı belirtiler azaltılabilir. Bu şekilde en azından kişi eğitim alabilir ve daha kaliteli bir yaşam sürebilir. Asperger sendromu olan çocuklara özel bir eğitim gerekmektedir. Alacakları eğitim sayesinde diğer bireylerle etkileşim yetenekleri gelişebilir. Bu tür bir rahatsızlığı olan çocuklar ilgi duydukları alanlara yönlendirilirlerse çok başarılı olabilirler. Asperger sendromunun tedavisinde amaç iletişim ve sosyal vasıfları geliştirmektir. Aktivite odaklı gruplar ve danışmanlık da bu hastalığın etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Asperger Sendromu Eğitimi

Asperger sendromunda eğitim son derece önemlidir. Bu tarz bir rahatsızlığı olan bireyler insanlarla iletişim kurmakta zorlansalar da ilgi duydukları alanlarda çok başarılı olabilirler. Onların hayal gücü ya da el becerileri gelişmese de kendi ilgi alanlarına çok iyi odaklandıkları için uygun meslek dalına yönlendirildikleri zaman başarılı olabilirler.

Bu rahatsızlık kişinin hayatını bazı yönlerden kısıtlasa da onun başarılı olmasına engel değildir. Asperger sendromu olan çocuklara normal okullarda eğitim vermek biraz zor olabilir. Çocukların bu konuda eğitim veren kuruluşlarda eğitim almaları daha faydalı sonuç sağlayabilir. Asperger sendromu olan çocuklar eğitilirken onların sorununa göre farklı bir yol izlenmektedir. Daha sonra gösterdikleri ilerlemeye bakarak farklı stratejiler geliştirilebilir.

Asperger sendromu kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar sayesinde bu tür rahatsızlığı olan bireylerin sosyalleşmesine katkı sağlayabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda evinde hayvan besleyen bu tür ailelerin çocuklarının diğerlerine oranla sosyalleşme yönünde ilerleme kaydettiği ortaya çıkmıştır.

Asperger Sendromu Özellikleri, Tedavisi, Eğitimi Nedir? Asperger Sendromu Olan Ünlü Kişiler Kimlerdir?

Asperger Sendromu Özellikleri, Tedavisi, Eğitimi Nedir? Asperger Sendromu Olan Ünlü Kişiler Kimlerdir?

Asperger Sendromu Olan Ünlü Kişiler Kimlerdir?

Asperger sendromu olan kişiler ilgi alanlarına kolay odaklanabildikleri ve detaylara dikkat ettikleri için bu onların mesleki kariyeri açısından avantaj sağlayabilir. Bu tür rahatsızlığı olan kişiler teknolojiye ilgi duyarlar ve çoğunluğu mühendislikte başarılı olurlar. Bilim alanında çok başarılı olan bu kişiler arasında çok ünlü isimler de bulunmaktadır. Wolfgang Amadeus Mozart, Albert Einstein, Marie Curie ve Thomas Jefferson gibi ünlü kişiler de Asperger Sendromu olduğu bilinen isimlerdir.

Bu yazımızda asperger sendromu nedir kısaca anlatmaya çalıştık. Ailesinde bu tür bir rahatsızlık olan kişiler bu konuda bilinçli davranmalıdır.

Bu sendromda çocuk konuşmayı ve yürümeyi normal bir şekilde öğrenebilir. Zekasında herhangi bir sorun yoktur. Bu nedenle başka rahatsızlıklarla karıştırılmamalı, konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Asperger sendromu makale okunmalıdır.

Kağıt kesiğinin nedir ve kağıt kesiği neden çok acıtır konusunu merak ediyorsanız buraya tıklayarak makalemize göz atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ