Balkabağı ve boza bağışıklığa iyi geliyor

Balkabağı ve boza bağışıklığa iyi geliyor

Akşam’dan Nil Şahin Gürhan’ın yazısı…

Yumurta, tahin pekmez, boza, kefir ve balkabağının eforundan yararlanın.

Yumurta; Yumurta sarısının içindeki A vitamini bağışıklık sisteminin esaslarını sağlamlaştırmaya devam ederken aynı zamanda görme duyusunun büyümesinde de etkin rol oynar. İçeriğindeki demir anemiyi önler. Demirin oksijen taşıması bağışıklık sistemini eforlu kılar. Yumurtadaki zengin çinko da bağışıklık sisteminde rol oynarken aynı zamanda tırnaklarımızın ve saçımızın canlı ve parlak olmasında etkilidir.

Tahin pekmez karışımı; Pekmez iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Ehemmiyetli miktarda kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi mineraller kapsar. Tahin ve pekmez birlikteliğinde tahin, protein ve yağ doğrultusundan, pekmez de karbonhidrat doğrultusundan birbirini tamamlar. Pekmez; demir, kalsiyum, magnezyum, çinko doğrultusundan, tahin de; kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor doğrultusundan oldukça zengindir. Bu mineraller bedende ki korunma sisteminin ana elemanlarıdır.

Kefir; Kefir, natürel mikroflora kullanılarak yapılan fermente süt mahsulüdür. Kefir tanesi laktik asit bakterileri, asetik asit bakterileri, maya ve değişik mikroorganizmaları kapsamaktadır. Kefir bedenin esas işlevleri ve muhtelif faaliyetlerini sürdürmesi için lüzumlu olan bereketli bakterileri, mayaları, vitamin, mineral ve esansiyel aminoasitleri kapsar. B1, B12 vitamini, kalsiyum, aminoasitler, folik asit ve K vitamini bakımından zengin bir kaynaktır. İyi bir biotin kaynağıdır. Kefirin mide asit balansını da tertip ettiği bildirilmiştir.

Boza; Ananesel fermente Türk meşrubatı boza, darı, pirinç ve darı gibi hububatların öğütülüp suyla pişirilmesi ve şeker ilave edilerek içki ve laktik asit fermantasyonlarına tabi yakalanmasıyla üretilen az veya çok kıvamlı bir meşrubattır. Bozanın içeriğinde yüksek oranda bakteriyosinler bulunur.

Bakteriyosinler, bakteriler tarafından üretilen antibakteriyel tesire sahip, protein ya da  proteinlerle beraber bazı yan gruplar da kapsayabilen metabolitlerdir. Boza kapsadığı bakteriyosinler sebebiyle antibakteriyel tesir ederek bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde rol alır. Ayrıca boza bağırsak florasını tertip edici tesir gösterir. Sindirim sistemi problemlerini engeller.

Balkabağı; Balkabağının içeriğinde bulunan özellikle A Vitamini; ön maddesi beta karoten balkabağına turuncu rengini veren oldukça eforlu bir antioksidan. Antioksidanlar bedenimizde oluşan hasarlı maddelerin dönüştürülmesinde ve hücrelerimizde olabilecek zararın eksiltilmesinde vazifeli. Beta karoten bedenimizde A vitaminine çevrilerek işlev görür. A vitamini bağışıklığımız, göz ve cilt sıhhatimiz için çok ehemmiyetli işlevleri olan bir vitamin. Yapılan bazı çalışmalar A vitamininin antioksidan faalliğinin kanserle savaştığını gösteriyor. Bütün mevsiminde olan balkabağını günlük  A vitamini lüzumunuzu karşılamak için öğünlerinize kesinlikle ekleyin.

NİL ŞAHİN GÜRHAN / AKŞAM

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ