Bulaşıcı cinsel hastalıklar nelerdir?

Bulaşıcı cinsel hastalıklar nelerdir?

Cinsel birliktelik yaşamak ve cinsel temaslar cinsel yolla bulaşan hastalıklara ve ilerleyen dönemlerde çeşitli sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Bulaşıcı cinsel hastalıklara yakalanmanın en önemli nedeni bu hastalıklardan korunmadan yapılan cinsel aktivitelerdir. Bu hastalıklar hastanın ailesini de etkileyebilir. Hastanın eşi ve doğacak çocuğu da bu hastalığı bünyesinde taşıyabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar çok sayıdadır.

Bulaşıcı Cinsel Hastalıklar: 1- Genital Uçuk

Bulaşıcı Cinsel Hastalıklar

Bulaşıcı Cinsel Hastalıklar

Genelde kadınlarda görülen bir zührevi hastalıktır. En büyük belirtisi vajinada görülen sivilce benzeri kaşıntılı ve ağrılı uçuklardır. Düşüğe, enfeksiyonlara, rahim ağzı kanserine neden olabilir.

Bulaşıcı Cinsel Hastalıklar: 2- HIV-AIDS

Bulaşıcı Cinsel Hastalıklar

Bulaşıcı Cinsel Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların en bilineni ve en korkutucusudur. HIV virüsü cinsel yolla bulaşıp AIDS hastalığına sebebiyet verebilir. AIDS hastalığının tedavisi yoktur. Sürekli halsizlik, cinsel organlarda ağrı ve yaralar, gece terlemesi ve aşırı kilo kayına sebebiyet verir.

Bulaşıcı Cinsel Hastalıklar: 3- Frengi

Bulaşıcı Cinsel Hastalıklar

Bulaşıcı Cinsel Hastalıklar

Tüm vücudu etkileyen bir hastalıktır. Frengi görülen bir annenin bebeğinin de frengi olma olasılığı çok yüksektir. Frengi hastalığı vücuda girdiği yerde kendini gösteren bir hastalıktır. Hastalığın vücuda girdiği yerde şişkin ve ağrısız bir yara baş gösterir. Körlük, sağırlık gibi sinir sistemi hastalıklarına ve kanserlere sebebiyet verebilir.

 Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Genel Belirtileri

 •  Sık sık ateşlenme
 •  Peniste sıvı akıntısı
 •  Vajinada sıvı akıntısı
 •  Sık sık idrara çıkma
 •  Ağır geçen ishal
 •  Mide bulantısı ve kusma
 •  Genital bölgelerde siğiller
 •  Kadınlarda adet dönemi dışında meydana gelen kanamalar
 •  İdrar yaparken yanma

Zührevi hastalıklardan korunmanın kesin ve en etkili yolu şüpheli cinsel ilişkilerden uzak durmaktır. Yine prezervatifler cinsel hastalıklardan korunmak adına en etkili yollardan biridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Numan dedi ki:

  harika bir yazı olmuş, bulaşıcı hastalıklar keşke hiç olmasalar. 🙂

 2. Oğuzhan Bıyık dedi ki:

  En korktuğum 2- HIV-AIDS dikkatli olmak gerekiyor

BİR YORUM YAZ