Çocuklar neyi, ne kadar harcamalı?

Çocuklar neyi, ne kadar harcamalı?

Akşam’ın haberine göre akılsal ve fiziksel çalışma için bedene lüzumlu enerjiyi sağlayan yiyecek ögesi olan karbonhidratlar, çok süratli hazmedilip kısa zamanda enerjiye dönüşüyor. Ancak, çocukların günlük enerjilerinin takribî yüzde 50’sini karşılayan karbonhidrat kapsayan mahsuller arasından da doğru seçimleri yapmak gerekiyor. Beyaz undan yapılmış besinler, beyaz şeker, şuruplu besinler yerine, bütün buğday veya bütün çavdardan yapılmış tüm besinler, yulaf ezmesi, bulgur, baklagiller, meyve ve sebzeler gibi kompleks karbonhidratlar harcanması gerekiyor. Omega-3, omega-6 ve omega-9 gibi doymamış yağ asitleri çocuklarda göz ve beyin gelişimini, bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve kalp-damar hastalıkları tehlikesinin eksilmesini sağlıyor. Bunun için; balık, ceviz, fındık ve bademle beraber, lahana, brokoli, karnabahar ve tüm yeşil yapraklı sebzelerin kumpaslı olarak harcanması gerekiyor. Beden dokularını oluşturan, sürekliliğini sağlayan ve onaran proteinler, çocukların sihrime ve büyümesi için de çok büyük ehemmiyet taşıyor. Bu sebeple çocukların, oldukça iyi bir protein kaynağı olan et, balık, beyaz et, süt ve süt mahsullerinden günlük 2-3 porsiyon harcamalarına itina göstermek gerekiyor.

KALSİYUM İHTİYACI

Süt ve süt mahsulleriyle koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan kalsiyum özellikle ufak yaştaki çocukların beslenmesinde tesirli bir mineral olarak yer alıyor. Vasati kalsiyum lüzumunu karşılamak için günlük 500 ml süt veya yoğurt, 1-2 kibrit kolisi peynir ve 2 porsiyon sebzelerden harcamak yeterli oluyor.

Meyve ve sebzeden noksan beslenen çocuklarda B kompleks vitaminler başta olmak üzere bir hayli vitaminden noksan beslendiği için vitamin yetersizliği görülebiliyor. Ancak, günlük 2-3 porsiyon sebze ve meyve, 500 ml süt veya yoğurt, 7-8 porsiyon ekmek grubundan harcandığında vitamin ve mineral yardımına gereksinim duyulmuyor.

DEMİR İHTİYACI

Kanda oksijen taşımakla vazifeli olan demir, süratli sihrime periyodu sırasında kan hacminin genişlemesi için lüzumlu bir mineral. Demir noksanlığına bağlı olarak ortaya çıkan kansızlık, bazı çocuklar için problem yaratabiliyor. Özellikle ergenliğe giren kızların mensturasyon yarıyılında kanla beraber kaybettikleri demir için aşırıdan demire gereksinimleri bulunuyor. Erkekler günlük 10 mg ve bayanlar ise günlük 18 mg demire gereksinim dinliyor. Kırmızı et, balık, beyaz et ve demirden zenginleştirilmiş ekmekler ve gevrekler, kuru üzüm gibi kuru meyveler gibi yiyecekler demirin en iyi kaynakları arasında yer alıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ