Esila yaşamak istiyor

Esila yaşamak istiyor

Yeni Asır’da yer alan habere göre doğumda beyni oksijensiz kalınca tüm uzuvlarında kalıcı zarar oluştuğu için hekimlerin “yaşamaz” dediği Esila bebek, 3. yaş gününü ailesiyle kutladı.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Kasım 2014’te 6,5 aylıkken dünyaya gelen Esila Avcı’nın doğumu sırasında yaşanan hipoksi oksijen yetmezliği, hem beyin felcine hem de senelerce sürecek bir hayat gayretine yol açtı. Serebral palsi hastası Esila, soluk alabilmesi için solunum aygıtıyla yatağa bağlandı, sık sık sara nöbetleri geçirdi, rakamsız defa kalbi durdu. Hekimlerin hayata kaderini düşük bulduğu Esila için ailesi ve İzmir Sıhhat Müdürlüğü seferber oldu. Küçük kız parmaklarını oynatmaya, tepki vermeye, ağlamaya ve 1,5 saat oksijen makinesine ve ventilatöre bağlı olmadan soluk almaya başladı. Son 2 sene doğduğu kasım ayını sağlık kurumu odalarında veya yoğun bakım birimlerinde geçiren Esila, 3. yaş gününü ailesiyle evinde kutladı.

KÖK HÜCRE UMUDU

Anne Aslı Bıçaklı Avcı, “Hekimler ‘can verecek’ dedi ama üçüncü yaşını gördük. Esila yaşamak istiyor. Gözlerinin içi gülüyor. Başka anneler çocukları ağlayınca üzülüyordur ama ben kızım ağlayabildiği için coşuyorum. Şimdi cihazsız soluk alabilsin, yemek yiyebilsin, öteki çocuklar gibi çikolataların tadına varsın istiyorum. Kızımdan umudumu hiç kesmedim” diye konuştu. Baba Süleyman Avcı ise, “Esila için kök hücre rehabilitasyonu istiyoruz ama 70-75 bin lira gibi bir maliyeti var. Kızımın sıhhat meseleleri dolayısıyla kendimize uygun iş de bulamıyoruz. Zira solunumu durduğunda vefatla burun buruna geliyor o an bir baba olarak Esila’nın yanında olmam gerekiyor” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ