Faizsiz Evlilik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Faizsiz Evlilik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Faizsiz evlilik kredisi nedir, faizsiz evlilik kredisi nasıl alınır konusunda özellikle son zamanlarda aldığımız o kadar çok soru var ki açıklık getirme gereği duyduk. Evet Faizsiz evlilik kredisi var ama bildiğiniz gibi değil sizlere evlilik kredisi nedir ve evlilik kredisine nasıl başvurulur ayrı ayrı anlatacağız.

Evlilik Kredisi Nedir?

Birkaç yıldır ülkemizde devlet tarafından evlenecek çiftlere verilen faizsiz evlenme kredisi yine devam etmektedir. Evlilik öncesi masraflar çok olduğu için eğer farklı kültürel kişiler evlenirse bu krediye ihtiyaç daha fazla da duyulabilir.3000 TL veya 5000 TL’ye kadar ihtiyacı olan gençler başvuruda bulunarak bazı anlaşmalı bankalar aracılığı ile faizsiz olarak devlet tarafından desteklenen kredilerden alabilmektedirler.

Faizsiz Evlilik Kredisine Nasıl Başvurulur?

Devlet destekli olan çeyiz hesabı projesi ile evlenecek olan gençler evlilikten önce 3 yıl boyunca her ay belli miktarlarda anlaşmalı bankalardaki kendi hesaplarına para yatırarak,3 yıl sonra devletten toplamda 10 bin Türk lirası para alabilmektedirler. Her ay yatırılacak olan paranın üst limiti, iki taraf için ayrı ayrı 1000 TL alt limiti ise yaklaşık 100 TL’dir. Evlenecek olan genç çiftler ister aylık isterse üç aylık olarak açtıkları ceviz hesaplarına para ödeyebilirler. Evlenecek kişiler isterlerse bu paraları 3 aylık olarak ta hesaplarına yatırabilirler ve bu kişilerin ayrı ayrı 2’şer banka hesabı açmaları da gerekmektedir. Bu sistemde 5 yıl veya daha fazla kalan çiftler ise bu süre sonunda toplamda 15 bin TL destek alabilirler. Faizsiz olan bu evlilik kredisine başvurmak için Ziraat bankasına giderek hesap açtırmaları ve taahhüt imzalamaları gerekmektedir.

Faizsiz Evlilik Kredisi Nedir, Faizsiz Evlilik Kredisi Nasıl Alınır

Bir başka evlilik kredisi ise Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığının düzenlediği faizsiz ve 1 yıl geri ödemesiz 10.000 TL olan evlilik kredisidir. Bu para 4 yılda ödenebilir ve ilk yıl çocuğu olan kişiler de ekstradan 1 yıl daha geç ödemeye başlayabilirler.

Sonuç olarak, genç yaşta evlilik düşünenler için devlet destekli faizsiz krediler veya teşvikler mevcuttur bunlar hakkında daha fazla almak için bakanlık sayfalarından veya kamu bankalarına başvurmakta fayda olabilmektedir.

Bir önceki konumuz olan, 22 Şubat 2018 A101 Aktüel Ürünler Broşürü Kataloğu Yayınlandı konumuza göz atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ