Fazla kilo zekâdan çalıyor!

Fazla kilo zekâdan çalıyor!

İHA’nın haberine göre obezite, çağımızın en ciddi hastalıklarından biridir. Obezitenin özellikle çocukluk yarıyılında kumpassız, kalorili beslenme ve hareketsizlik sebebiyle çoğaldığını belirten Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Emre Taşçılar, obezitenin çocukların sadece beden sıhhatini değil, zekâ sıhhatini da tehdit ettiğini bildirdi.

FAZLA BESLENME BEYİN SIHHATİNİ TEHDİT EDİYOR

Fazla beslenme ve fazla enerji alımının beyin sıhhati ve işlevlerini tehdit ettiğine vurgu yapan Ankara Koru Sağlık Kurumu Çocuk Endokrinolojisi Kısmı Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Emre Taşçılar, “Obezitenin çocukluk yaş grubunda diyabet, yüksek tansiyon, karaciğer yağlanması, erken ve geç ergenlik gibi bir hayli hastalığa yol açtığı herkes tarafından bilindiği üzeredir. Ancak obezitenin çocukluk yaş grubunda zekâsal işlevler üzerine olan tesiri öğrenilmemektedir. Fazla beslenen çocukların daha zeki ve beyin işlevlerinin daha iyi olacağına müteveccih yanlış bir inanış mevcuttur. Oysa bilimsel bilgiler bunun doğru olmadığını göstermektedir” dedi.

Zekâsal işlevlerin tertip edilmesinde inisülinin kritik ehemmiyete sahip olduğunu dile getiren Doç. Dr. Taşçılar, inisülinin doğum evveli yarıyıldan başlayarak yenidoğan yarıyılı, ergenlik yarıyılı ve yetişkin yaşa kadar yaşam boyu beyin hücrelerinin fonksiyonel tamlığını sağladığını belirtti. Beyin hücresinin gelişimi, gelişmesi, değişikleşmesi, metabolizması, protein birleşimi, enerji üretimi ve asap hücreleri arasındaki bağlantıyı sağlayan maddelerin imali için insülin hormonuna gereksinim olduğuna işaret eden Taşçılar, “Asap hücrelerinin birbirleriyle olan irtibatında, bilgilerin aktarılmasında insülinin çok ehemmiyetli işlevleri vardır. İnsülin yetersizliğinde ya da insülin mukavemeti büyüdüğü vaziyette asap hücreleri arasındaki irtibat bozulmaya başlar. Beyin hücreleri arasında bozulan bu irtibat zekâsal işlevlerde bozulmaya yol açar” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ