Ham fındıkla gelen 6 fayda!

Ham fındıkla gelen 6 fayda!

Akşam’da yer alan habere göre lezzetinin yanı gizeme yapısında bol ölçüde lif barındırıyor. Protein, karbonhidrat, antioksidanlar, B riboflavin, tiamin, niasin, piridoksin ve pantotenik asit gibi vitaminleri, kalsiyum, folat, çinko, potasyum, demir ve manganez gibi mineralleriyle sıhhatimiz açısından sanki bir dramaya. Acıbadem Bakırköy Sağlık Kurumu Beslenme ve Perhiz Uzmanı Ayça Güleryüz “Fındığın ham olarak harcanması gidişatında yiyecek bedellerinden çok daha fazla yararlanabiliriz. Fındığın kavrulma zamanının uzaması fındıkta yiyecek kayıplarına, fındığın içindeki sıhhatli yağların zarar görmesine ve okside olmasına neden oluyor. Kavrulmamış fındıklar, kavrulmuş fındıklara oranla iki kat fazla antioksidan kapsar. Bu sebeple fındık alırken ham olmasına itina göstermeliyiz” diyor.

Fındık yağı E vitamini açısından zengin bir kaynak. E vitamini, kansızlık tehlikesini eksiltiyor. Doğru kan dolaşımı, ateş, soğuk algınlığı ve değişik hastalıkların oluşma tehlikesini eksilterek bağışıklığı kuvvetlendiriyor.

Sinirleri sağlamlaştırıyor

Kapsadığı yiyecek öğeleriyle bütün bir sıhhat ambarı olan fındık, B6 vitamini açısından da zengin. B6 vitamini; elektrik sinyallerinin süratini ve faydalılığını artıran ve asap sisteminin muntazam biçimde çalışmasını sağlayan, asabın kılıfı olan miyelinin yaratılması için zorunlu bir vitamin olarak öğreniliyor. Ayrıca asap sistemimizin sıhhatli bir biçimde işlev gösterebilmesi için seratonin, melatonin ve epinefrin gibi hormonların salgılanması B6 vitamininin yardımı ile oluyor.

Beyin sağlığına gözetiyor

Fındıkta, protonosiyanidinler, kersetin ve kaemferol gibi fitopkimyasal maddeler bulunuyor. Bu proantosiyaninler ‘flavonoidler’ olarak adlandırılan bir gruba ait. Flavonoidler beyin sıhhatini destekleyebiliyor. Ayrıca triptofan ve izolosin aminoasitlerinden zengin olduğundan zekasal ve psikolojik olarak şahsın daha iyi sezmesini sağlıyor. Fındıktaki protein, lif ve yüksek yağ kompozisyonu, tokluk hissini artırıyor, bu da fazla yemeyi önlerken yüksek kalori alımına karşı koruyor. Ancak gereğinden fazla fındık tüketimi, bütün tersi tesir yaparak kilo çoğalışına yol açıyor! Zira fındığın enerjisi oldukça yüksek. 1 avuç fındık takribî 25 grama, o da 150 kaloriye denk geliyor. Porsiyon ölçüsüne dikkat etmek ehemmiyetli. 1 porsiyon 6-7 adet ham fındığa denk geliyor.

Diyabet tehlikesini eksiltiyor

Ayça Güleryüz ”American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan 2015 çalışmasında, diyabet hastalarında kumpaslı olarak fındık tüketimi olduğunda daha eforlu bir tesir sağladığı, diyabetik olmayanlara göre daha düşük kan yağlarına sahip olduğu görülmüştür. Diyabet hastaları günlük perhizlerine fındık ilave ettiklerinde glukoz intoleransında iyileştirme görülmüştür” diyor.

Makûs kolesterolü yok ediyor

Fındık kalp sıhhatini gözeten sıhhatli yağlar kapsıyor. Oleik  asit için iyi bir kaynak ki oleik asit makûs kolesterol LDL seviyesinin düşürülmesine destekçi olurken, bedende iyi kolesterolün HDL seviyesini yükseltmeye fayda sağlıyor. Kumpaslı fındık  tüketimi kolestrolü yüzde  27 oranında düşürüyor.

Kasları kuvvetlendiriyor

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Ayça Güleryüz “Magnezyum, bedene giren ve çıkan kalsiyum ölçüsünün tertip edilmesinde çok ehemmiyetli bir rol oynamaktadır. Doğru ölçüde kalsiyum adale kasılmalarını oluşturur ve adalelerin gereksinim dinlenmediğinde dinlenmelerine izin verir. Magnezyum, bu sayede adale gerginliğini eksiltir ve adale bitkinliğini, spazmı, kramp ve sızıları önlemek için çaba eder. Yüksek magnezyum seviyeleri aynı zamanda adale eforunu artırmaya destekçi olur” diyor.

Kabızlığı önlüyor

Fındıktaki yüksek lif içeriği, bağırsak sıhhati için oldukça faydalı bir rol üstleniyor. Yüksek lif tüketimi bağırsak hareketlerini etkin hale getirip, sindirim sisteminin işini basitleştirdiğinden, günlük yeterli ölçülerde ham fındık tüketimi kabızlığın rehabilitasyonunda kullanılabiliyor. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ