Hamileler dinledikleri müziklere dikkat etmeli!

Hamileler dinledikleri müziklere dikkat etmeli!

İHA’nın haberine göre bebekler dünyasında imtiyazları kaldırmak misyonuna sahip Canbebe, Anneler ile Geleceğe projesini ‘her annenin bebeğini geliştirirken fizyolojik ve pedagojik gelişimle alakalı doğru bilgiye sahip olması gerektiği’ fikriyle geliştirdi. Annelerin ve anne adaylarının ayağına götürülecek proje için kendi alanında uzman şahıslardan oluşan özel bir takım heyetti.

Çocuk yetiştirmenin gereği bilimsel esasları anlatmak ve sıhhatli jenerasyonların gelişimine katkıda bulunabilmek üzere yaşama geçirilen projenin seminerleri Adana’da, Seyhan Belediyesi’ne ait Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde asıllaştırıldı. Seyhan Belediyesi’yle işbirliği yapılarak tertip edilen seminerde; Bebek Hemşiresi Esra Ertuğrul, Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt ve Beslenme Uzmanı Yeşim Özden Gün’nam da yer aldığı uzman takım; 0-36 ay yarıyılındaki bebeklere ait pek çok mevzuya değindi. Kendi de bir anne olan Tiyatro Sanatçısı Seren Fosforoğlu ise seminerin sunuculuğunu yaptı. Bu projeye çok inanan sanatçı, öteki seminerlerde de yeniden annelerle ve anne adaylarıyla birlikte olacak.

Seminerin ardından basın üyelerinin suallerini cevaplayan Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, henüz anne karnındaki bebeğin dinlediği müzik ve öteki seslerin, gelişim üzerindeki tesirine ait değerlendirmelerde bulundu. Anne karnındaki bebeğin 24. haftadan itibaren kulağının büyüdüğüne değinen Bozkurt, anne ve baba seslerinin de ilerleyen haftalarda bebek tarafından tanınmaya başlandığını ifade etti.

Gebelik yarıyıllarında anne adaylarının bebeklerine müzik dinleterek onları hafifletebileceğini aktaran Bozkurt, doğru müzik seçiminin ise ehemmiyetli olduğunu dile getirdi. Türk sanat müziği, bayağı müzik gibi durgun müziklerin bebeği hafifletebileceğini söyleyen Bozkurt, cinsi ne olursa olsun en ehemmiyetli unsurun, annenin de müziği dinlerken yaşadığı mutluluk olduğuna dikkat çekti.

Yoga müzikleri ile tabiat seslerinin de bebeği hafifletecek, uygun bir seçim olduğunu aktaran Özge Selçuk Bozkurt, sert müzikleri ise anne karnındaki bebeğin sıhhati için onaylamadığını kaydoldu. Rock ve metal cinsi yüksek ritimli ve sert müzikler için Bozkurt, şöyle devam etti: “Bunlar dinletildiği takdirde ani sesler olduğu için birden gelen değişik frekanslar bebeğin kalp ritminde farklılığa neden olabilir. Birden yaşanan irkilmeler bebek için iyi olmayabilir. Bebek de buna zati hareketleriyle tepki gösterecektir. Bu tip müzikleri bebek doğduktan sonra dinletmek ve zevkine, neşesine göre devam etmek daha doğrudur.”

Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, bebeğin doğduktan sonra ise anne karnında dinlediği sese yakın olduğu için davlumbaz, saç kurutma cihazı, çamaşır cihazı gibi seslerle rahatlayabildiğine sözlerine ilave etti.

2017 sonuna kadar 9 şehirde, 14 değişik lokasyonda 14 bin anne ve anne adayı ile buluşmanın amaçlandığı Anneler ile Geleceğe müessesesel sosyal mesullük projesi ile uzmanlar 22 Kasım Çarşamba günü İstanbul Silivri Belediyesi’nde, 28 Kasım Salı günü Büyükçekmece Belediyesi’nde, 29 Kasım Çarşamba günü ise Ataşehir Belediyesi’nde olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ