Hayvancılık Sektöründe Çığır Açan Kadın

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun olan Aylin ŞENSABAH Hanım, mezuniyet sonrası İngiltere’ye dil öğrenmek için gider. Ailesinin durumu el vermediğinden İngiltere’de hem okur hem de yarı zamanlı olarak çalışmaya başlar. Döndükten sonra ise dış ticaret yapan bir işletmede Tarım Ürünleri departmanında çalışmaya başlar. Bu iş tecrübesi sayesinde ithalat ve ihracat öğrenen Aylin Hanım, üniversiteden sınıf arkadaşının da mesleki deneyimleri ve bilgileri sayesinde sektörde tanınan Fahri KILIÇ Bey ile birlikte 2011 yılında işletmesini kurar.

İş kurmak için devletin ne gibi destekler verdiğini araştırırken KOSGEB’le karşılaştığını ve araştırmaya böyle başladığını belirten Aylin Hanım, öncelikle KOSGEB’e başvurduğunu ve bunun neticesinde Kadınlar için açılan eğitime katıldığını söylüyor. Eğitim sonunda ise projesini KOSGEB yetkililerine sunan Aylin Hanım böylelikle KOSGEB ile bir yola girdiğini belirtiyor. 2011 yılında işletmesini kurarken yem katkı sektörünce farklılığı olan ürünler üretmeyi hedeflediğini belirten Aylin Hanım, KOSGEB’in Kadın Girişimci desteği sayesinde antibiyotiklere alternatif olarak esansiyel yağlarla, yem katkı üretimi yapmaya başladığını belirtiyor. Ürettiği yem katkısı sayesinde, hayvanlar yemlerden daha fazla yararlanıyor ve hayvanlarda bağışıklık sistemi güçleniyor. Ürettiği bu ürün sayesinde 2010’lu yıllarda ithal edilen bu ürünler artık ülkemiz de de üretilmeye başlanmış. Hem ürün kalitesi açısından hem de fiyat dengesi oluşturması açısından Aylin Hanım’ın kurduğu işletme olan ArgoMiks ciddi katkılar sağlamış ve sağlamaya devam ediyor. Bununla da yetinmeyen ArgoMiks zamanında ithal edilen bu ürünleri bugünlerde yurt dışına ihraç etmeye başlamış. Başlarken 1 personel istihdam eden Aylin Hanım bugünlerde 8 kişi istihdam etmeye başlamış.

KOSGEB’ten ilk olarak Girişimci Desteği alan ArgoMiks şirketi kurulum ve makine ücretlerini bu destekle karşılamış. Daha sonra Mesleki Fuar desteği alarak şirketin uluslararası baz da tanınması sağlanmış. Buna paralel olarak da müşteri portföyü bir hayli artmış. İlk ihracatını yaparken de Lojistik Desteği aldığını belirten Aylin Hanım, son olarak da KOBİGEL desteği alarak üretimin bir kısmını otomasyona çevirdiğini böylelikle kalitede standardizasyonu sağladıklarını söylüyor. Yeni girişimcilere ise tavsiyeler vermeyi unutmayan Aylin Hanım, bu konuda: “Kesinlikle ne istediklerini doğru tahlil edip hedeflerinin üstüne gitsinler. Hedeflerine ilerlerken hayallerini kurmayı unutmasınlar. Yapacaklarına inansınlar, çok çalışsınlar, doğru araştırma yapsınlar. Devlet desteklerini ve olanaklarını mutlaka takip etsinler. Son olarak da mutlaka işleri ile ilgili mesleki yurt içi ve yurt dışı fuarları ziyaret etsinler. İşlerini kurduktan sonrada ihracat için seçtikleri hedef ülkede katılımcı olarak en az bir fuarda yer alsınlar.” Cümleleriyle yeni girişimci adaylara altın değerinde nasihatlerde bulunuyor.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ