İnternetten teşhis sizi hasta eder!

İnternetten teşhis sizi hasta eder!

Vatan’da yer alan habere göre teknolojinin her konuta süratle girmesi, hastaların şifa arama usullerini de değiştirdi. Birçok şahıs, tutulduğu rahatsızlığın ne olduğunu internetten bilmeye çalışıyor.

Uzmanlar, sanal civardan hastalığın rehabilitasyon edilemeyeceği, aksine daha büyük ve çözümü güç sıhhat problemleriyle karşılaşılabileceği ihtarında bulundu. Muğla Şehir Sıhhat Müdürü Dr. Tekin, internette, arama motoruna ‘baş, kalp, karın ve mide sızısı’ yazıp, hastalığa teşhis konulmaya çalışılmaması gerektiğini vurguladı.

Tekin, “Bu rahatsızlıklara neden olan onlarca hastalık olabilir. Rehabilitasyonu uzmandan değil, internetten almak isteyen ‘e-hasta’lar, bu yolla hem umutsuzluğa kapılıyor hem yanlış bilgilenebiliyor. Beceriksiz ve yanlış bilgi edinme olasılığı çok yüksek” diye konuştu.

İnternetteki beceriksiz bilgilerle hastanın kendi vaziyetini değerlendirmesinin paniğe kapılmasına neden olduğunu dile getiren Tekin, şunları söyledi: “Tek bir şikayetle tanı konulmaz. Soğuk algınlığında öksürük, ateş, boğaz sızısı olur. Hasta internete ‘mide sızısı’ diye girdiğinde, karşısına sayfalar dolusu yazı çıkıyor. İnternette araştırma yapıldığında Hepatit B hastalarının 20 sene sonra siroz olabileceği bilgisine tesadüfülüyor. Vatandaşımız kendisinin de siroz olacağına inanıp paniğe kapılıyor. Bu surattan internet günümüzde ‘e-hasta’lar oluşturuyor. Oysa Hepatit B hastalarının yüzde 30’u siroz olur. Beyin uru baş sızısı, yapsaydı her başı ağrıyana bu teşhisi koymamız gerekirdi. Zatürre hastalığı, ateşsiz olmaz; ancak ateşi olmayan zatürre hastası da bulunuyor. Baş sızısının migren mi, ur mu, gerilim sızısı mı olduğu mevzusundaki ayırıcı tanıyı doktor yapabilir. Tecrübelerin anlatıldığı bloglardan da uzak durmak gerekiyor. Her hastanın kendi şartları, içinde değerlendirilmesi gerekir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ