Kadının Televizyona Çıkması Günah Mı?

Kadının Televizyona Çıkması Günah Mı?

Günümüzün sosyolojik yapısı ve toplum algısı bakımından modern çağda yaşadığımız inkar edilemez. Ama modern çağ, beraberinde yeni problemler getiriyor. Bu problemlerden bir tanesi kadınların nasıl yaşamaları gerektiğidir. Tarih boyunca kadın çoğu zaman aşağılanmış ve yapmaması gerekenler tabu sayılarak yaşam çemberi sürekli daraltılmıştır. Bu mülahazaların kaynağı geleneksel öğretiler ve din adına uydurulmuş dogmalardır. Kadını bir insan olarak görmek yerine erkeği yoldan çıkaracak bir şeytan olarak görmektedirler. Bunun toplumun ekseriyetinde kabul görmesinin sebebi, din adına palavra uyduran kişileri, bilgin kabul etmekte vardır. Gösteriyor ki araştırma ve öğrenme yetisi törpülenmiş insanların çoğunlukta olduğu bir toplumdaki cehaletin olmasıdır. Din, insanların hayatlarına bir takım müdahalelerde bulunduğu için, yönetme arzusu içindeki insanların toplumu kendi istedikleri gibi yönlendirme çabalarında dini kullanışlı hale getirmiş oluyorlar.

Günah Mı Düşüncesi Nereden Geliyor?

Misal vererek açıklayacak olursak, kadının televizyona çıkmasını günah olarak gören insanlar olabilir. İslam dininin kaynağı olan Kurandaki ayetlerde böyle bir hüküm söz konusu değildir. Bunu bildikleri halde bahsi geçen din alimlerinin sözlerini tanık göstermekteler. Kendi dininin kitabını okuyup anlamayan bir toplum içinse buna inanmak düşüyor. Çünkü din, eleştirilemez ve kendi adı altında ne söylenirse uyulması gerek düşüncesinde insanların kafasında bir tabudur. Kadının televizyona çıkmasının günah olduğunu söylemek için rasyonel olarak herhangi bir sakınca yoktur. Ne medeni toplum bakımından, ne de din bakımından.

Ne Yapılması Gerekiyor?

Toplumumuzun, akla gelebilecek her konunun yanı sıra çoğunlukla toplumu ilgilendiren konuları, mensup olduğu dini iyi öğretmek gereklidir. Toplumda hangi dinler ve inanışlar mevcutsa bunlar kaynağından doğru bir şekilde öğretilmeli, toplumun kadına bakış açısını, eğitim ile kadınlarla birlikte yaşamanın insancıl olduğunu vurgulayarak değiştirilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ