Kadınlar Dikkat Geri Ödemesiz Hibe Şartları Yenilendi

Kadınlar Dikkat Geri Ödemesiz Hibe Şartları Yenilendi

Bilindiği üzere Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani KOSGEB iş kurmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 50 bin TL hibe veriyor. Ancak başvuru süreci ve teferruatları o kadar fazlaydı ki bu hibenin birçok vatandaş sırf aşırıya kaçan bu bürokrasi nedeniyle işlemlerini tamamlayamıyordu. Vatandaşların şikayetlerini değerlendiren KOSGEB şartları hafifletmek adına kolları sıvadı ve ilk icraatı olarak eskiden şart koşulan ve vatandaşın önündeki en büyük engellerden biri olan Girişimcilik Sertifikasını ön şartlar arasından kaldırdı. Bu haberle sevinen vatandaşlara bir diğer müjdeli haber de hemen ardından geldi. Yapılan yeni düzenlemeye göre eskiden işletmelerini açtıktan sonra KOSGEB’e başvurabilen girişimci vatandaşlar artık, işletmelerini açmadan önce hibe için başvuruda bulunabilecekler.

Türkiye’de girişimcilik kültürünün yaygınlaşması için yapılan bu yumuşatmaların yanında, başarılı işletmeler kurulmasını da hedefleyen KOSGEB, bu çerçeve de vatandaşların iş kurma konusunda bilgili ve bilinçli olmaları, rol ve sorumluluklarının farkına varmaları ve deneyim kazanmaları için sürekli olarak uygulamalı girişimcilik eğitimleri düzenlemektedir. Bu eğitimler neticesinde verilen Girişimcilik Sertifikası ile daha bilinçli ve sorumluluklarının farkında olan girişimci vatandaşlar yetiştirmektedir. Her ne kadar bu eğitimler vatandaşların gelecekleri adına azami hassasiyet taşısa da her vatandaşın istediği anca gidip alabileceği bir eğitim olmadığından hibe almak isteyen girişimci vatandaşların önünde büyük bir engel olarak duruyordu. Yeni düzenleme ile bu engel kalkmış oldu.

Yeni düzenleme hakkında detaylar veren KOSGEB yetkilileri, KOSGEB’e başvuran girişimci vatandaşların başvuru formlarının, sürdürülebilir olması, kar getirebilir olması ve sektörde potansiyelinin olması gibi konularda değerlendirilip sonuçların adaylara olumlu veya olumsuz bir şekilde bildirileceğini belirtti. Yetkililer başvurusu onaylanan girişimci adayların en fazla doksan (90) gün içerisinde işletmesini kurup, KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırarak, taahhütname imzalaması gerektiğini hatırlatarak bu konunun özellikle altını çiziyor. Hassas olan bu konu ya ek olarak belirtilmesi gerekiyor ki doksan (90) gün içerisinde yukarı da belirtilen işlemleri yapmadığınız takdir de başvurunuz reddedilmektedir.  Bir vatandaşın en fazla üç (3) defa başvuru yapabileceğini belirten yetkililer, üç defa üst üste olumsuz sonuç alan girişimci adayın başvuru hakkının kaybolacağını ve her bir vatandaşın bu destek programından yalnızca bir (1) defa yararlanabileceğini belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ