Kışın hastalanmamak için bol su tüketin

Kışın hastalanmamak için bol su tüketin

Havaların soğumasından dolayı susama hissiyatının eksildiğini belirten Acıbadem Kayseri Sağlık Kurumu Beslenme ve Perhiz Uzmanı Esra Kula, “Fakat bu bedenimizin suya olan lüzumunun eksildiğini göstermiyor. O surattan yeniden olabildiğince su içmeye dikkat edilmelidir. 2, 2 buçuk litre. Akışkan alımının emin bir seviyede olması hastalıklı tehlikelerinin eksilmesine de dolaylı yoldan dayanakçıdır.” dedi.

KIŞ SEBZESİ VE MEYVESİ HARCANMALI

Suyun dışında akışkan alımını artırmak için adaçayı, ıhlamur, kuş burnu gibi pozitif tesiri olan nebat çaylarının da seçim edilebileceğini kaydolan Kula, beslenmede ise kış sebze ve meyvelerinin her gün harcanmasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

Kula, “Kış sebzesi ve kış meyvelerini günlük emin porsiyonlarda harcadığınızda bedeninize hem posa hem vitamin hem minerali emin bir balansla aldığınız için bağışıklık sistemini desteklemiş olursunuz. Bu da yeniden hastalıklara karşı gözeticidir.” diye konuştu.

PROBİYOTİKLERİN GÖZETİCİ TESİRİ

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Esra Kula, bağışıklık sistemi için bereketli olan yoğurt ve kefir gibi probiyotiklerin de kış aylarında hastalıklardan gözetici tedbirler arasında yer aldığına sözlerine ilave etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ