Migren hamlelerini botoksla eksiltin

Migren hamlelerini botoksla eksiltin

National Headache Foundation’ın çalışmalarına göre, kronik baş sızısı ya da migreni olan hastaların yüzde 75’i, sıcaklık çoğalışı ya da öteki bir tetikleyici etmen olan esintili havalardan sakınmalarından dolayı dışarıda yapılan spor faaliyeti gibi etkinliklere katılamıyorlar.

Akşam’da yer alan habere göre Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı ve Nöroloji Kısmı Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, migren hamlelerine çözüm yollarını anlattı.

SICAK ÇARPMASI EHEMMİYETLİ BULGU

“Sıcak çarpması sıcak hava, yüksek nem ve fazla hareket neticeyi oluşur. Zonklayıcı baş sızısının yanında adale krampları, çarpıntı, mide bulantısı ve kusma, bitkinlik, kuru ve soğuk bir cilt de görülebilir. Akışkan yetersizliğinin sıcak çarpmasında rolü çok fazladır. Sıcak çarpması olduğunda sıcaklığı düşürme emeliyle olması gereken terleme reelleşemezse beden ısısı düşürülemez. Sıcakta baş sızısı ve bu öteki belirtiler olduğunda kesinlikle yaptığınız faaliyetlere ara verin, bol su için ve gölge bir yere gidin.

MİGREN HAMLELERİNE ÇÖZÜM

Kronik migren rehabilitasyonunda, ilaçlar fayda etmediğinde Botox çözüm oluyor. Botox, istemsiz adale kasılmalarını yasaklayıcı özelliğiyle senelerdir nöroloji uzmanlarının rehabilitasyon protokollerinde sıkça yer alır. Kronik migren rehabilitasyonunda Botox kullanımı, FDA ve Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından da onaylıdır. Botox rehabilitasyonu, yalnızca ‘kronik migren’ tanısının konulduğu ve ilaç rehabilitasyonunun artık fayda etmediği hastalarda, bir nöroloji uzmanı tarafından uygulanabilir. Botox rehabilitasyonu hamile ve emziren bayanlarla kronik migreni olan hastalar içindeki bazı adale hastalarına uygulanamayabilir. Çok ince bir enjeksiyon aracılığıyla doğrudan adalenin içine enjekte edilerek yapılan uygulama takribî 30 dakika sürüyor. Hasta en az yarım saat dinlendirildikten ve hakimiyeti yapıldıktan sonra taburcu edilerek günlük hayatına kaldığı yerden devam edebiliyor. Rehabilitasyon tesirini 2 ila 10 gün içinde gösteriyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ