Çocuğunuzla Beraber Oynayabileceğiniz En Popüler Matematik Oyunları

Çocuğunuzla Beraber Oynayabileceğiniz En Popüler Matematik Oyunları

En Popüler Matematik Oyunları konusunda derlediğimiz bu yazı eminiz ki çok işinize yarayacaktır. Hanoi Kulelerinden, Tangram‘a, topolojik düğümlerden, soma küpleri oyununa tüm oyunları ve nasıl oynanacağını yazımızda bulabilirsiniz.

Topolojik Düğümler Oyunu

Günlük hayatta olduğu gibi her problemin bir çözümü vardır. Topolojik düğüm sayesinde oyun oynarken düşünerek ve pratik çözümler geliştirirken eğlenebileceksiniz. Topolojik düğümler, tamamen geometri içeren bir oyundur. Tek farkı ise, objeler katı bir halde olduğu gibi dururken, topolojik düğümler eğilip bükülebiliyor.

Topolojik Düğüm Kuralları Nelerdir?

Düğüm çözüm işlemi süresince objenin geometrik şeklini dilediğinizce değiştirebilirsiniz.

Düğüm çözüm işlemi sırasında objeye herhangi bir zarar verilmemelidir. İpler koparılmamalı, kesilmemeli, hacim daraltılmamalı, tahta bloklar kırılmamalıdır.

Soma Küpleri Oyunu

Düzensiz şekilleri düzeltmekten keyif alıyorsanız, bu oyun oldukça hoşunuza gidecektir. Çünkü soma küpleri düzensiz şekillerden, düzenli şekiller elde etmenizi sağlar. Üç küpten bir düzensiz şekil oluştururken, dört küpten altı adet düzensiz şekil meydana gelir. Bu sonuç ise sizin yedi düzensiz şekil oluşturmanızı sağlar. Oluşturduğunuz yedi düzensiz şeklin bir araya gelmesi ise, bir küp şeklini ortaya çıkarır. Böylece düzensizlikten, bir düzen yaratabilirsiniz. Bu şekilde oluşturabileceğiniz 27 farklı sonuç vardır. Köprü, piramit gibi şekiller de elde edebilirsiniz.

Tangram

Birçok önemli matematikçinin dahi dikkatini çeken, hayal sınırlarınızı genişletecek, zaman kavramınızı unutturacak ve sabrınızı sınayacak bir oyundur. Oyunu dilerseniz tek kişi, dilerseniz ailenizle oynayabilmeniz de mümkün. Oyunu oynarken soyut ve somut anlamlar ifade edecek şekiller oluşturmalısınız. Tangramlar değişik şekil ve boyutlardan oluşmaktadır. Çok sık kullanılan figürleri ise; elips, kare, dikdörtgen, labirent, kalp, daire tangramlarıdır. Her bir figür 7 parçadan oluşmaktadır. Herhangi bir figürün kullanılması durumunda, o figüre ait parçaların kullanılması da zorunludur.

Hanoi Kulesi

Hanoi Kulesi

Tahta bir düzeyin üzerine sabitlenerek yerleştirilmiş üç adet sütun bulunmaktadır. İlk sütuna; aşağıdan yukarı doğru alanı yükselen diskler yerleştirilmelidir. İşte tüm bu diskleri ilk sütundaki hali ile başka sütuna aktarmak gerekiyor. Diskleri başka bir sütuna taşırken uyulması gereken kurallar ise şöyledir;

Her adımda hamle yapılması

Alanı kendisinden küçük olan bir diskin üstüne yerleştirilmemesi.

Hanoi kulesi oyunu birçok ülkede matematik üzerinde olumlu sonuçlar aldırdığı gerekçesi ile öğrenim programlarında bulunmaktadır.

Bir önceki konumuz olan Çocuklara Öğretilmesi Gereken Kelimeler Nelerdir? konumuza da göz atabilirsiniz.

Bize düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıda bulunan iletişim formundan iletebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ