Türkiye’nin İlk Vidalı Kazık Üreticisi

Suat Temiz, İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünü bitirdikten sonra Karadeniz Ereğli ilçesine gelerek demir çelik fabrikasında çalışmaya başlar. Fabrikada değişik kademelerde görev yaptığını belirten Temiz, emekli olduktan sonra arkadaşlarıyla bir araya geldiğini “ Ne yapalım, paramız var, bilgimiz var, becerimiz var netice de çelikçiyiz” diye düşünmeye başladıklarını, epey bir araştırmadan sonra dekoratif aydınlatma direkleriyle işe başladıklarını söylüyor. Daha sonra ise konik borular, nervürlü borular, dekoratif babalar gibi ürünlerle devam ettiklerini belirten Temiz, üretim için gereken makineleri temin etmek için 10 – 12 sürelerinin geçtiğini, makineleri yurt dışından temin ederek, getirtip, kurulumunu yaptıktan sonra işe başladıklarını anlatıyor. Daha fazla müşteri kitlesine ulaşmak için fuarlara katılarak tanıtım yaptıklarını ekleyerek, nasıl gelişebileceklerini düşünürken akıllarına TUBİTAK ve KOSGEB’e başvuru yapmanın geldiğini aktarıyor.

KOSGEB’le kurdukları iletişim neticesinde projeye üretmeye başladıklarını ve Türkiye’de gelişmekte olan güneş enerjisi santralleri kurulumunda yoğun bir şekilde kullanılan vidalı kazık imalatına başladıklarını belirten Temiz, bu vidalı kazıkların çok değil daha 3 yıl öncesine kadar Çin’den ithal edildiğini belirtiyor. Türkiye’de yalnızca kendilerinin vidalı kazık ürettiğini belirten Temiz, kurduğu Dekorboru Metal İnşaat Elektrik San. Ve Tic. Ltd. Şirketi ile adından söz ettirmeye başlayan girişimci vatandaşlardan olmayı başarmış. Yaklaşık üç yıldan beri Dekorboru şirketi ile vidalı kazığın hem üretimini, hem de montajını yapan Temiz, son yıllarda somunlu vidalı kazık, flanşlı vidalı kazık, sivri uçlu vidalı kazık, mızrak uçlu vidalı kazık gibi çeşitli ürünleri de üretimi gerçekleştirmeyi başarmış. Bu işin ihracatını yapmaya başlayan şirket ilk olarak Hollanda’ya sonrasında ise Almanya’ya ilk ihracatlarını yapmaya başladığını belirtiyor. Amacının tüm Avrupa’ya ve çevre ülkelere ihracat yapmak olduğunu belirten Temiz, bu çerçevede çalışmalarını sürdürdüğünü belirtiyor.

Eleman ihtiyacı olduğunu ancak bulamadığını belirten Temiz, üç vardiya da imalat bölümünde 20, şantiyeler de 20 personel olmak üzere 40 kişiyi istihdam ettiğini belirtiyor. Personel bulması halinde daha fazla ihracat yapabileceğinin altını çizen Temiz, KOSGEB ile daha fazla proje üreteceğini belirterek sözlerine son veriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ