Turşu İşine Girdi, 60 Kişiye Ekmek Kapısı Oldu

Üç çocuk annesi, ev hanımı Selma ASLAN iş sektöründe ki başarılarıyla adından söz ettirmeye başladı. Ankara’nın Çubuk ilçesinde ev hanımıyken, sadece kocasının aldığı maaşla çocukları eğitim masraflarını karşılayamayacağını anlayan Aslan, basından KOSGEB’in Girişimcilik Eğitimlerinin başladığını öğrenir. Cesaretini toplayarak belediye ye gider ve kursa kayıt yaptırır. Başlarda yapıp yapamayacağı konusunda çekinceleri olsa da kursta ki hocalarının da desteğiyle vazgeçmez ve kursu bitirdikten sonra eşiyle beraber turşu üretimi projesini hazırlayarak başvurusunu yapar. Devletin verdiği hibe desteğiyle makineleri alır ve kurulumunu yapar. Bu makineler eleme, yıkama ve doğrama makinelerinden oluşmaktadır. Kurulduğu ilk yıldan bu yana sürekli gelişir ve büyür. Hala taleplere yetişemediğini belirten Aslan, ninesinden öğrendiği turşu tarifi nedeniyle turşu imalathanesi kurmaya karar verdiğini belirtiyor. Evde yaptığı turşuların hem yakınları, hem de komşuları tarafından çok beğenilmesi de kendisini ayrıca cesaretlendirmiş.

Mevsimlik işçilerle beraber 60 kişi istihdam ettiğini belirten Aslan, turşu için gerekli olan turşuluk sebzeleri de kendisinin ürettiğini şu sözlerle ifade ediyor: “Turşu üretmek için 100 dönümlük arazimiz üzerinde salatalıklarımız ve diğer sebzelerimizi mevsimlik işçilerimizle beraber yetiştiriyoruz. Buradan ürettiklerimizle günlük 5 ton salatalık kuruyoruz. Mevsimlik işçilerle birlikte 60 kişi çalışıyor”. Kendi topraklarında yetişen salatalık, domates, biber gibi organik yetişen sebzelerle turşu kurarak imalat yaptıklarını belirten Aslan, turşularına sevgilerini kattıklarını bunun neticesinde de turşularının çıtır çıtır olduğunu belirtiyor. Ayrıca çubuk turşu olabilmesi için sebzelerin bulundukları yerde yetişmesini belirterek, 30 çeşit turşu kurduklarını, ürettikleri her şeyden turşu kurduklarını, tarladan imalathaneye, imalathaneden sofralara turşu sunduklarını sözlerine ekliyor. Üretimi yaptıkları turşuları Ankara’dan, İstanbul’a, İstanbul’dan Bursa’ya olmak üzere birçok ile gönderdiklerini belirten Aslan, 60 kişiye ekmek kapısı olmaktan ve ev hanımlığından, iş kadınlığına geçtiğinden dolayı çok mutlu olduğunu belirterek sözlerine son veriyor.

Sadece 3 yıl önce Ankara’nın Çubuk ilçesinde açılan bir KOSGEB eğitimi ile 60 kişiye istihdam olan Selma Hanım’ın tüm Ev Kadınlarını cesaretlendirmesini umarak ve işletmesinin gün gün büyüdüğünü de belirterek KOSGEB Girişimcilik Eğitiminin ve Devletin verdiği hibenin ne kadar önemli olduğunu gösterebildiğimizi düşünüyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ