Üniversite öğrencilerinin dayak davasında yeni gelişme

Üniversite öğrencilerinin dayak davasında yeni gelişme

Trabzon’da 11 ay önce sosyal medya hesabından tartıştıktan sonradan kaldıkları eve çağırdıkları Kübra T. (25) ve Esra K. (25) ile Gülbahar B.’yi (27) biber gazıyla etkisiz hale getirip döven, olayın cep telefonu görüntülerini de sosyal ağ hesabından paylaşan üniversite öğrencileri Hasibe H. (25) ve Mihriban Y.’nin (25) ‘kişiyi silahla hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 10’ar yıl hapis cezasına çaptırıldığı davada yeni bir gelişme yaşandı.

Mahkeme heyeti, olaya ilişkin video görüntülerini çeken ve sosyal medyadan paylaşan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Hukuk Fakültesi öğrencisi Nurçin Ç. (19) hakkında ‘özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Davada beraat eden Nurçin Ç. hakkında tekrar soruşturma açıldı. Hem, daha önce üniversite göre 6 ay uzaklaştırma cezası bölge davalı öğrencilerin aldıkları cinayet sonrası baştan okuldan uzaklaştırılacakları öğrenildi.

Olay, Konaklar Mahallesi Taylan Sokak’ta bir öğrenci evinde geçen Şubat ayında meydana geldi. KTÜ’nün farklı bölümlerinde öğrenim görebilen Hasibe H., Nurcan Ç. ve Mihriban Y.; Trabzon Havalimanı’nda yer hizmetlerinde görevli Kübra T., bir sigorta firmasında çalışan Esra K. ve arkadaşları Gülbahar B. ile sosyal medya üzerinden tartışmaya başladı. Üniversiteli kızlar, tartışma sürerken, Kübra T., Esra K. ve Gülbahar B.’yi kendi evlerine çağırdı. Üç arkadaşla evlerine gittikleri öğrenciler aralarında meydana çıkan ağız dalaşı artan bir şekilde büyüdü. Ağız Dalaşı sırasında Kübra T. ve Esra K.’yi biber gazı sıkarak ve copla vurarak döven öğrenciler, Gülbahar B.’yi ise bir odaya kapattı. Yaşananları cep telefonuyla kaydeden öğrenciler, video görüntülerini de sosyal ağ hesaplarından paylaştı.

Dava açıldı

Kısa sürede binlerce birey göre sosyal medyada paylaşılan ve büyük tepkilere niçin olan görüntülere ilişkin polis ekiplerince soruşturma başlatıldı. sosyal ağ hesaplarından kimlikleri ve ikamet ettikleri ev belirlenen 3 üniversiteli, polis ekiplerince gözaltına alındı. Polisteki sorgularının gerisinde adliyeye sevk edilen şüpheliler, çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı. Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada şüpheliler Mihriban Y., Hasibe H. ve Nurçin Ç. hakkında ‘birden artı birey tarafından kişiyi silahla hürriyetinden yoksun kılma, hakaret ve tehdit’ suçlarından 12’şer yıldan 46’şar yıla, Esra K. ve Kübra T. hakkında ise ‘hakaret ve tehdit’ suçlarından 9 aydan 4 yıla dek hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Karar açıklandı

Trabzon 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, mahkeme heyeti, Hasibe H. ile Mihriban Y.’ye ‘Kişiyi silahla hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 10’ar yıl hapis cezası verdi. Davalı Nurçin Ç. ile Esra K. ve Kübra T. hakkında ise temize çıkma kararı verildi. Hasibe H. ile Mihriban Y.’nin hapis cezasına Yargıtay’a itirazda bulunacakları öğrenildi. Yargıtay’ın cezayı onaması halinde 2 üniversiteli tutuklanacak.

Videoyu çekene bitmiş soruşturma

Duruşma heyeti, olayı cep telefonu kamerasıyla kaydedip, görüntüleri sosyal medyadan paylaşan Hukuk Fakültesi öğrencisi Nurçin Ç. hakkında da ‘mağdurların özel hayatına ilişkin manzara ya da sesleri ifşa ettiği’ gerekçesiyle TCK 134 maddesi gereğince Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulundu. Bunun üstüne harekete geçen savcılık, tutuksuz yargılan Nurçin Ç. hakkında baştan soruşturma başlattı.

Şartlı tahliyle cinayet düşecek

Üniversiteliler göre dövülen kızların avukatı İsmail Kaynar, durum anını videoya alarak bu görüntüleri sosyal medyadan paylaşan Nurçin Ç. hakkında müvekkillerinin de yeniden şikâyette bulunacağını söyledi. Kararı değerlendiren avukat Kaynar, “Bu cezada koşullu salıverme süresi var. Yani koşullara bağlı tahliye. Şartlı terhis çıkartıldığı takdirde bu verilen 10 yıllık cezanın yatarı 6 yıl 8 ay 3 gündür. Tabii bunun Yargıtay süreci var” dedi.

Baştan uzaklaştırılacaklar

KTÜ Hukuk Fakültesi öğrencisi Nurçin Ç., Mimarlık Fakültesi öğrencisi Hasibe H. ve Mühendislik Fakültesi öğrencisi Mihriban Y., durum sonrası üniversite tarafından disiplin cezasına çarptırılarak 6 ay okuldan uzaklaştırılmış, bu suç oluşturan daha sonra 1 aya düşürülmüştü. Mahkemece bahşedilen kararın arkasından davalı öğrencilerin, üniversite kadar bitmiş disiplin cezasına çarptırılacağı öğrenildi. Kararın üniversiteye ulaşmasıyla, davalı öğrencilerin disiplin cezasıyla bitmiş 4 yarıyıl daha okullarından uzaklaştırılması bekleniyor. Kararın onanması halinde tutuklanacak olan davalı öğrenciler, bu cezalarını tamamlaması sonrası okullarına kaldıkları yerden devam edecek.

Anne karara karşı çıktı

Mahkeme heyetince 10 sene hapis cezasına çarptırılan üniversite son sınıf öğrencisi Hasibe H.’nin annesi Emine H. kararı ağır bulduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bu hak edilir bir şey yok. Benim çocuğuma 10 yıl hapis cezası verildi. Kızımın bu cezayla ola ki hayatı kararacak. Burada haneye tecavüz var, nefsi müdafa var. Hem ağır kışkırtma içerikli hakaretler var. Bunların tümü görmezden gelindi. Yaptıklarının dürüst bir şey olduğunu demiyorum. Bu olayın bir geçmişi laf konusu. Kızım ağır kışkırtma edilip, dövülüyor. Bunlar nasıl görmezden gelinir? Bu cezaya ardına kadar itiraz edeceğim. Tüm hukuk yollarına başvuracağım. Böyle bir cezayı ben kabul etmiyorum, reddediyorum.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ