Volkan Konak’a ‘Kuzeyin Oğlu’ davası

Volkan Konak’a ‘Kuzeyin Oğlu’ davası

“Kuzeyin Oğlu” adlı şiirin yapıt sahibi olduğunu iddia eden şair Hüseyin Öztürk, sanatçının bu ibareyi bir daha kullanmamasını, “Kuzeyin Oğlu” adlı programların yayından kaldırılmasını, haksız tecavüzün önlenmesini, ayrıca davalının ismine patent edilen bu markanın kararsız olduğunun tespitini istedi.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Duruşması’ne açılan davaya göre “Hüseyin Haydar” müstear ismini kullanan şair Hüseyin Öztürk, “Kuzeyin Oğlu” isimli şiiri, 1983 senesinde yayımlanan “Kara Şarkılar” isimli kitabının 116 ve 117’nci sayfalarında yer aldı.

İZİNSİZ KULLANDI İDDİASI

Volkan Konak’ın bu ibareyi muhtelif televizyon kanallarında, kliplerde ve internette izinsiz kullandığını iddia eden Hüseyin Öztürk, bu ibarenin neredeyse Volkan Konak’ın adının önüne geçtiğini belirtti. Volkan Konak’ın bu ibareyi kendisine ait olduğunu bildiğini öne süren Hüseyin Öztürk, “Davalı bir programda şiiri yazan şahsın ben olduğumu sarihçe ifade etmiştir. Kerelerce ricada bulunmama karşın bu ibareyi bir daha kullanmayacağına dair ben de bir izlenim oluşturmuştur. Oyalandığımın farkına varınca bu davayı açmak zarureti doğdu” dedi.

VOLKAN KONAK ŞAŞKIN

Davaya yanıt veren Volkan Konak ise şikayetçinin 30 sene sonra böyle bir dava açmasının düşündürücü olduğunu belirterek zaman aşımı sebebiyle davanın reddini istedi.

AVUKAT DAVANIN REDDİNİ İSTEDİ

Konak’ın avukatı, “Şikayetçinin Karadeniz bölgesinde sıkça kullanılan bir deyim olan “Kuzeyin Oğlu” ismini, sırf şiirin başlığında kullandı diye bir telif hakkı bulunmamaktadır. Müvekkilime millet tarafından takılan bu lakap zamanla ad ve soyadı gibi kendisiyle bütünleşmiştir. Bu lakap sayesinde şana kavuşmuştur. Bu lakap müvekkilim açısından ayırt edici bir özellik kazanmış ve markalaşmıştır. Arama motoru Google’da bu ibareyle yapılan aramada karşımıza çıkan Volkan Konak’tır. Millet özümseyince müvekkilim bu ibarenin marka patentini yaptırmıştır. Davanın reddini isteriz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ