Yöntem: “Perhiz yap ve uzun yaşa”

Yöntem: “Perhiz yap ve uzun yaşa”

Seren Aksüs’ün Akşam’ya yayınlanan yazısı…

Tüm araştırmalar gösteriyor ki perhiz yapıp kilosuna ve yediklerine dikkat eden insanlar çok daha uzun vakit ve sıhhatli yaşıyor. Peki, perhiz yaparken nelere dikkat etmemiz gerekecek? 

KENDİNİ TANI BEDENİNİ ÖĞREN

Her insanın kendine has bir metabolizması var. Kiminin kan şekeri yüksekken, kiminin basmakalıp, kiminin de tiroit problemi var. Kiminin böbrek taşı var, kiminin tansiyonu yüksek iken. Kiminin kolesterolü fazla… Siz de hangileri ne vaziyette öncelikle bunu tespit etmeli, hem ilaç hem beslenme rehabilitasyonunuzu buna göre oluşturmalısınız… Kendinizi tanıdıktan sonra diyetisyeninizle beraber oluşturacağınız beslenme tasarıyı hem hastalığınızın rehabilitasyonunu iyileştirirken, ilaçlarınızın aktifliğini de çoğaldıracaktır. Yaşam stiliniz, gün içinde yiyeceğe erişebilme imkânının, mevcut hastalıkların, faallik seviyen hepsi günlük öğün sayını tanımlamada ehemmiyet taşır. Günde 2-3 ana öğün, 2-4 ara öğün toplamda 5-7 öğün arasında sıklığı tanımlayabilirsiniz. Uyanmanıza takiben kahvaltınızı hemen de yiyebilirsiniz, ara öğün yapıp öteleyebilirsiniz de. Bu seçimlerin tamamı hayat enerjinizi en üst seviye taşımak, gün içi islerinizi en rahat biçimde halletmenizi sağlamak içindir. Ne kadar rahat olursanız o kadar az stres olursunuz, ne kadar az stres o kadar uzun hayat demektir. Uzun hayat ailenizle geçirilecek sıhhatli bir ömür anlamına gelir.

İDEAL DEĞİL, SIHHATLİ KİLO

İlla ki olmanız gereken ideal kilo da olmanız gerekmez. Sizin için nasihat edilen kilo yaşınıza göre oldukça az kalabilir. Ehemmiyetli olan kendinizi iyi sezdiğiniz, ideale yakın sıhhatli kiloda olmanız. Elbette bu amaç idealinden 20 kilogram fazla olamaz. Vasati 5-6 kilogram fazla kabul edilebilir. Misalin ideal kilonuz 80 ise 85-86 kilo kabul edilebilir. Burada iki şey ehemmiyetli, birincisi bedeninin alıştığı ve taşıyabileceği kiloyu bulmanız. İkincisi bu kiloyu dizlerine, kalbine hasar vermeyecek seviyede yakalamanız. Pek çok araştırma fertlerin kilosunu eksiltemese dahi analizleri yaptırıp zorunlu ilaç ve yardım rehabilitasyonları aldığında daha uzun ve sıhhatli yaşadığını gösteriyor. 100 kiloda olan iki ferdi ele alalım. Biri analizlerine kumpaslı baktırıyor ve ilaçlarını kumpaslı alıyor olsun. Öbürü gene 100 kiloda ama kendine hiç dikkat etmiyor olsun. Aynı kilo ve hatta aynı yaşta olsalar dahi, analizlerini yaptırarak, ilaçlarını alan ferdin hayat süresi öbürüne göre çok daha uzun olacaktır.

SEVDİKLERİNİZLE NİTELİKLİ ZAMAN GEÇİRİN

Tüm bu ön hazırlık, hoşlandıklarınıza rahatça odaklanabilmeniz, nitelikli süre geçirebilmeniz için… Huzurlu ve mutlu bir biçimde aile fertleri ve arkadaşlarınızla geçirilen süre, bedende mutluluk hormonunu çoğaldırırken, stres hormonunu eksiltecektir. Bu da uzun yaşamanın gizemlerinden biridir. Arkadaşlarınızla sarih hava yürüyüşü, kahve molası, cay neşeyi… Hepsi olur. Yeter ki birbirinizin gözünün içine bakarak, aynı havayı teneffüs ederek iki çift sözün belini kırın… Beğeneceğiniz fiziksel etkinliği bulmak için sınamalar yapın. Yürüyüş, bisiklet, imkân varsa yüzme… Fertsel olarak yapabileceğiniz, sakatlanma tehlikeyi düşük etkinlik bizim için tamamdır. Bunu bulmak için bir ölçü gayret göstermenizi rica ediyorum. Devamında ise karar gerekecek. Seçeceğiniz, beğendiğiniz faallikleri her gün en uzak günaşırı en az 30-40 dakika yapmanızı isteyeceğim… Kumpaslı yapılan fiziksel etkinlik hem dolaşımı hızlandırır hem bedeninize oksijen girişini süratlendirir. Tüm bunlar ihtiyarlamanızı erteler. Çok daha dinç ve genç gözükmenize, uzun yaşamanıza takviyeci olur.

BEYNİNİZİ DİNÇ TUTUN

Vücudunuza bakacağınız, sıhhatli olmak için yapacağınız bakımlar ve alacağınız bu temkinler elbette beyninizi de dinç yakalayacaktır. Bir de bunu gün içi aktifliklerle desteklediğiniz zaman tamamdır. Akranlarınızla beraber oynayacağınız iskambil, tavla, satranç gibi oyunlar beyninizin kanlanmasını çoğaldırır. Sizi her daim enerjik ve şuurunuzu sarih meblağ. Günlük islerinizi kendiniz yapmaya çalışın. Yakınlarınızın telefon numaraları, market siparişleri, alışveriş listesi gibi yevmiye hayat işlerinizi ezberden yapmak bu mevzuda size takviyeci olacaktır.

BALIK VE YEŞİLLİK

Kırmızı et yerine özellikle balık tüketimiz ve yanına alacağınız yeşillik hem kan kıymetlerinizi hem bedeninize derler. Uzun hayatın gizemlerinden biri az kırmızı et, bol sebze ve yeşillik harcamaktır. Lifli besinler damarın içini sünger gibi arınarak kan yağlarından kurtulmanıza takviyeci olur. Bedeniniz lifli besinleri dışkıyla atar. Sıhhatli dışkılama sıhhatli bir hayat demektir. Günde 1-2 en uzun günaşırı büyük tuvalete çıkmanız en doğru dışkılama sıklığıdır. Tüm bedenin yüzde 60’ı sudur. Bu su 2-3 günde bir içtiğiniz suyla yenilenir. Bu surattan her gün, günde 7-8 defa bu lüzumunuzu karşılamalısınız. Yeteri kadar su içen bedeni de gençtir, zihnide… Belleği her zaman etkindir. Yasadığı çağdaki hadiseleri, çevresinde olup bitenleri takip eder, doğru yorumlar. Tüm bunlar ihtiyarlamayı geciktirir. Uzun hayatın kapılarını atılgan…

Uzun hayat perhiz özeti

Günde 2-3 litre su

Günde 2-3 defa sebze/salata

Günaşırı 30-40 dk. etkinlik

Haftada 2-3 defa balık

Senede 1-2 kan incelemeyi

Gereken ilaçları ve yardımları al

Haftada 1-2 arkadaşlarınla süre geçir

Haftada 1-2 zeka oyunu oyna

İdeal kilona yanaşmaya çalış

SEREN AKSÜS / AKŞAM

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ