Yüksek tansiyon sınırı 13/8 oldu!

Yüksek tansiyon sınırı 13/8 oldu!

Amerika Birleşik Devletleri’nde 9 bin şahsın katıldığı araştırma neticesinde, tansiyonu 13/8 ve üzerinde olan şahıslarda da damar tıkanıklığı tespit edildi. Amerika Birleşik Devletleri Kardioyoji Derneği, bu sebeple yüksek tansiyon hudut bedelinin 1 kademe düşürülerek “14’e 9”dan, “13’e 8”e indirildiğini duyurdu.

Söylenen yeni hudut bedeller ise Türkiye’deki uzmanlar arasında münazaralara yol açtı.

“İHTİYATLI YAKLAŞIYORUM”

Milliyet gazetesinden Mert İnan’a söylemelerde bulunan, hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği Başkanı Prof. Dr. Serap Erdine, Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni hudut bedellerine ihtiyatlı yanaştığını belirterek, şunları söyledi:

“Amerika Birleşik Devletleri’de yayımlanan rehabilitasyon prensiplerine de tenkidi gözle bakıyorum. Hipertansiyon kalp, damar hastalıklarına yol açan bir mesele ve hastaların ancak yüzde 50’den azı hakimiyet altında. Klasik tansiyon kıymetini 120/80 kabul ediyoruz. Amerikalılar eskiki 140/90 ve üzerini yüksek tansiyon kabul ediyordu. Yeni rehberin tek pozitif yanı kalp, damar hastalıklarına yol açan tehlike sınıflandırmasının evrensel miktarda yapılmış olması.

 

“DELİL TOK”

Hipertansiyon hududunun 130/80 bedeline çekilmesiyle alakalı elimizde rastgele bir delil yok. Geçen sene 9 binin üzerinde hasta ile yapılan çalışmanın neticelerine katlanarak bu bedele eriştiklerini belirtiyorlar. Ancak yapılan araştırmada bizim kullanmadığımız kan tazyik ölçüm usulü ile tespit etme yapıldı. Bilimsel çalışmalara göre 120/70 altı tansiyon bedeli de kalp, damar hastalığı riskini çoğalıyor. Ufak tansiyon 70’in altına düşünce ince koroner damarlarda bozulma ve kalp krizi tehlikeyi artıyor. Büyük tansiyonun 110 bedelinin altında olması beyin dolaşımını bozuyor. Hipertansiyon hudut bedeli 140/90 üzeri kabul edilmeli. Avrupa Hipertansiyon Derneği 130/80, 130/139, 80/89 bedellerini yüksek klasik tansiyon olarak nitelendirirken, Amerika Birleşik Devletleri’liler bu bedelleri düzey 1 hipertansiyon olarak değerlendiriyor. 130/80 hudut bedeli cemiyette keşmekeş ve paniğe neden olur.”

Yüksek tansiyon hududunun 13/8'e düşürülmesi münazaralara yol açtı

Yüksek tansiyon hududunun 13/8’e düşürülmesi münazaralara yol açtı

“POZİTİF BULUYORUM”

Kalp ve Damar Cerrahisi’nden Op. Dr. Bülent Polat ise Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni yüksek tansiyon hudut kıymetini pozitif bulduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Sıhhatli damarların iç yüzeyi kadife gibi dümdüz, pırıl pırıldır. Ancak yüksek tazyik olduğunda kadife gibi pürüzsüz yüzeylerde mikroskobik zararlar oluşur. Bu zararlanma süreci birliktesi damar sertliği dediğimiz hastalık sürecini başlatır. Bedenimiz bu gidişatı yaralanma gibi algılar ve damarları tamir etmeye çalışır. Bu döngüde iltihabik gidişat oluşur ve kolesterol dediğimiz damar tıkanıklığı alana kazanç. Damar tıkanıklığı kalp krizi, beyin kanamasına yol açar.

Amerika Birleşik Devletleri’li uzmanlar 130/80 ve üzeri tansiyon bedellerinde de damarlarda tahribat olduğunu tespit etti. Yüksek tansiyon hayati uzuvlara hasar verip kalpten çıkan ana aort damarında yırtılmaya neden olabiliyor. Hudut bedelin bir kademe düşürülmesini pozitif buluyorum. Tansiyonu 130/80 olan bireylerde hemen ilaç rehabilitasyonuna başlamıyoruz. Evvel hayat stilinde farklılık, egzersiz, Akdeniz perhizi, bol meyve ve sebze ile şeker, karbonhidrat ve tuzun kesilmesini öneriyoruz. Eğer buna karşın 2-3 aylık yarıyılda yüksek tansiyonda gerileme olmazsa düşük dozlu ilaç rehabilitasyonuna geçiyoruz.”

“HER 3 ŞAHISTAN BİRİ TANSİYON HASTASI”

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ayşegül Karahan Güç ise, Türkiye’deki her üç şahıstan birinin hipertansiyon hastası olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Tüm dünyada takribî 1 milyar birey hipertansiyondan etkilenirken, Türkiye’de 18 yaş üzeri yüksek tansiyon görülme sıklığı yüzde 31.8. Başka Bir Deyişle her üç şahıstan biri takribî 15 milyon birey hipertansiyon hastası. Hastalığın Türk erkeklerinde görülme sıklığı yüzde 27.5, bayanlar da ise yüzde 36.1 oranında. Daha da ehemmiyetlisi, her üç şahıstan ikisi hipertansiyon hastası olduğunun farkında değil.

Yeni yayımlanan hipertansiyon rehberi evvelce hipertansiyon evveli gidişat olarak değerlendirilen kategoriyi ortadan kaldırıyor. Burada ehemmiyetli noktalardan biri kan tazyiki ölçümünde doğru tekniğin kullanılması ve hastaların konutta kan tazyiki takiplerini kalibre edilmiş aygıtlarla kendilerinin yapmaları. Fazla kilo, obezite, hareketsiz hayat, sıhhatsiz beslenme, tuz alımındaki çoğalış hipertansiyon ve şeker hastalığı gelişiminde ehemmiyetli rol oynuyor. Hastanın hiçbir kardiyak tehlike etkeni başka bir deyişle diyabeti, yüksek kolesterolü yok ve sigara içmiyorsa bu hastalara öncelikli olarak hayat stili farklılığı öneriyoruz. Bu teklifi hipertansif hastalarda ilaç rehabilitasyonuna başlamadan evvel başlangıç rehabilitasyonu olarak veya ilaç rehabilitasyonu alanlarda rehabilitasyona ek olarak yapıyoruz. Yeni rehberlerde düzey bir hipertansiyonda ilaç rehabilitasyonu yalnızca kalp krizi ya da inme gibi kardiyovasküler vaka geçirmiş hastalar ile diyabetik ve kronik böbrek hastalığı olan bireylerde öneriliyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ