Yüzde (%) 50 Hibe Almak İçin Nasıl Bir Projeyle Başvuru Yapmalısınız?

Yüzde (%) 50 Hibe Almak İçin Nasıl Bir Projeyle Başvuru Yapmalısınız?

Birçok girişimci iş kurarken ciddi sıkıntılar yaşıyor, bu sıkıntıların başında da sermaye eksikliği geliyor demek çok yerinde bir deyim olur. Bu nedenle bu yazımız da sizler için KOSGEB ile Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın en fazla ilgi gören Yüzde (%) 50’lik hibesini elle aldık. Özellikle ülkemizin son zamanlarına bakıldığında Hayvancılık ve Çiftçilik alanlarının da ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldığı, bu nedenle de Hayvancılık ve Çiftçilik sektörlerine ciddi destekler verildiği görülmektedir. Bu nedenle eğer imkânınız varsa sizler için ilk önerimiz hayvancılıktır. Hayvancılık en fazla devlet desteği verilen sektörlerin başında gelmektedir. Hayvancılık sektöründe solucan üretimi, tavuk çiftliği, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık alanlarından herhangi birisiyle uğraşmayı düşünebilirsiniz. Tavuk eti, yumurta, gübre, et ve süt üretimi ile ciddi emekler sonucunda, ciddi paralar kazanabilirsiniz.

İkinci önerimiz ise çiftçiliktir. Çiftçilikte aynı hayvancılık gibi gözde sektörlerin başında gelmekte yapılan birçok başvuru geri çevrilmemektedir. Çiftçilik sektöründe her türlü tarım ürünü üretebilir, sera kurabilir, ciddi birikimler yapabilirsiniz. Özellikle ülkemizde kış ayları değerlendirildiğinde meyve ve sebze fiyatları göz önünde bulundurularak ciddi kazanç elde edebileceğinizi görebileceğiniz bir sektör. Ancak garanti hibe desteği için hayvancılıkta küçükbaş ve büyükbaş, çiftçilikte ise tarımsal ürünleri işleme, depolama ve paketleme projelerine ciddi yatırımlar yapıldığını belirtmekte fayda var. Özellikle 1.5 Milyon TL ile 2 Milyon TL arasında limiti olan yatırımlara çok yüksek ihtimalle Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı % 50 hibe desteği vermektedir.

Yukarıda ki önerilerin yanında Kırsal Turizm yani ülkemizin tanıtımında rol oynayan girişimlere ve El Sanatları yani Sedefçilik, Bakırcılık, Kutnuculuk, Aba Dokumacılığı, Yemenicilik, El İşlemeciliği, Gümüş İşlemeciliği, kilim ve halı dokumacılığı, Küpçülük, Kuyumculuk, semercilik gibi el emeği isteyen sektörlerde Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın %50 hibe verdiği önde gelen sektörlerdir. Tabi El Sanatlarını sadece yukarı da verdiğimiz örneklerle ele almak büyük bir haksızlık olur. Kırsal Turizm olarak aklınıza; kırsal alanda en az 5, en fazla 25 oda kapasiteli konaklama tesisleri ile sosyal yaşam alanlarını (Restoran, kafe, çocuk parkı vb.) içinde barındıran tesislere ve içine alınacak makine ekipman ve malzemeler dahil yüzde 50 hibe desteği sağlanmaktadır. El Sanatlarına ek örnek olarak Ahşap işi, Metal işi, Taş işleme, Dekoratif taş işi, Cam eşya, dokumacılık, Folklorik bebek ve giysi yapımı, Alçı işleri/tandır yapımı, Dikişçilik, nakış işleme, örgü örnekleri de verilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ